2019-10-29

Jan Chilicki. Biografia wojenna 1939-1944. Zakroczym. Pomiechówek. Stutthof

Książka „Jan Chilicki. Biografia wojenna. Zakroczym. Pomiechówek. Stutthof” powstała z potrzeby przywrócenia pamięci bohaterowi
i zaprezentowania wzorcowej postawy obywatelskiej, i patriotycznej.

Jan Chilicki pseudonim „Olek”, przedwojenny pocztowiec w czasie II Wojny Światowej był Komendantem Placówki AK Zakroczym, kierował Referatem Wywiadu. Był więźniem Pomiechówka i Stutthofu.

Książka w warstwie historycznej pokazuje nowe fakty z działalności konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej i Armii Krajowej z terenów Mazowsza Północnego, w tym okolic Modlina i Zakroczymia. Ujawnienie dotychczas nie opracowanych materiałów archiwalnych, które wytworzyła niemiecka Tajna Policja Państwowa pozwoliło udokumentować wysiłek zbrojny i organizacyjny Polskiego Państwa Podziemnego.

Autor opisuje represje jakim poddawani byli zwykli ludzie na terenach wcielonych do III Rzeszy, więźniowie w Obozie Karno-Śledczym w Pomiechówku oraz charakterystykę niemieckich Sądów Doraźnych.

Obóz Koncentracyjny Stutthof pokazany jest w książce jako miejsce eksterminacji dziesiątek tysięcy ludzi, w tym członków ruchu oporu, żołnierzy Armii Krajowej. Stutthof jest również miejscem śmierci bohatera książki, Jana Chilickiego zamordowanego w komorze gazowej.

W publikacji tej znajduje się bogaty materiał ikonograficzny złożony z fotografii i dokumentów pochodzących z m.in. z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, Wojskowego Biura Historycznego oraz archiwum rodziny Chilickich.

Książkę można nabyć w księgarni internetowej www.motyleksiazkowe.pl

 

Powrót


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.