2016-06-09

Fotorelacja z obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów 2016 w Gdańsku

09.06.2016 r. Międzynarodowy Dzień Archiwów

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów Archiwum Państwowe w Gdańsku i Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zorganizowały ciekawy program zajęć poświęconych Pomnikowi Poległych Stoczniowców 1970 roku w Gdańsku.


Uczestnicy spotkali się w budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, zwiedzili czytelnię i magazyny Archiwum Komisji Krajowej, wysłuchali wykładu pana Łukasza Grochowskiego o archiwaliach dotyczących Pomnika Poległych Stoczniowców w 1970 roku w Gdańsku oraz obejrzeli prezentację fotografii związanych z pomnikiem. Następnie uczestnicy udali się do Archiwum Państwowego w Gdańsku, gdzie z archiwaliami dotyczącymi pomnika oraz wydarzeń Grudnia 1970 roku na Wybrzeżu znajdującymi się w zbiorach zapoznali ich pani Janina Strehlau i pan Marcin Kurr. Prezentacja zakończyła się zwiedzaniem jednego z wyremontowanych magazynów, w którym przechowywane są materiały wytworzone przez Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku, i odwiedzinami w pracowni naukowej. Goście otrzymali również w prezencie egzemplarz publikacji „Grudzień 1970 na Wybrzeżu Gdańskim w świetle akt Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku” (wybór, wstęp i opracowanie Lidia Potykanowicz-Suda) i „Archiwum Państwowe w Gdańsku. Informator o zasobie archiwalnym od 1945 roku (stan na dzień 30 czerwca 2012 r.)” (oprac. Joanna Bławat – Obin).


Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów zakończyły się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 roku w Gdańsku, który znajduje się niedaleko obu instytucji, gdzie pan Jarosław Żurawiński – przewodnik – przedstawił okoliczności jego powstania. Uczestnicy wycieczki, będąc świadkami tamtych wydarzeń, bądź znające je z relacji naocznych świadków, żywo włączyli się do relacji pana przewodnika.

 

Powrót


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.