2016-08-26

Fotorelacja z 340 rocznicy przyjazdu królowej Marysieńki do Gdańska

20 sierpnia 2016 roku Brama Wyżynna w Gdańsku

Dnia 20 sierpnia 2016 roku w Bramie Wyżynnej w Gdańsku uczczono rocznicę przyjazdu królowej Marii Kazimiery Sobieskiej w 1676 roku do Gdańska.

Uroczystość zorganizowana została przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną i Kapitułę Kulinarną Gdańskie Smaki przy współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku i Biblioteką Gdańską PAN. Z tej okazji w piwnicach Bramy Wyżynnej zorganizowana została wystawa reprodukcji dokumentów z okresu panowania Jana III Sobieskiego pochodzących z Archiwum, wzbogacona kopiami rycin Gdańska autorstwa Mateusza Deista i obrazu przedstawiającego rodzinę królewską.

Dodatkową atrakcją były oryginały dokumentów pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego w Gdańsku, które zaprezentowane zostały i merytorycznie omówione przez pracowników Archiwum Panią Janinę Strehlau i Pana Marcina Kurr: przywilej Jana III Sobieskiego dla ewangelików gdańskich z 1676 roku, list z podpisem Marii Kazimiery Sobieskiej z 1686 roku oraz relacja gdańskiego kronikarza z przyjazdu królowej w 1676 roku.

Uzupełnieniem części wystawowej była sporządzona według starej receptury zupa cebulowa, którą chętnie częstowali się przybywający goście. Uroczystość zakończyła się prezentacją autorstwa szefa Kapituły Kulinarnej Gdańskie Smaki – pana Bogdana Kwapisiewicza pt.: „Marysieńka od kuchni”.

 

 

 

 

Powrót


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.