Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 3. edycji ogólnopolskiego konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.


Zadaniem uczestników będzie przygotowanie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie rozmów z bliskimi oraz pamiątek, dokumentów i zdjęć znajdujących się zbiorach rodzinnych i Archiwach Państwowych.


Prace konkursowe można nadsyłać do 24 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza przesłanego przez nauczyciela będącego opiekunem merytorycznym projektu.

Założeniem konkursu jest zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią społeczności lokalnej, państwa i narodu, a także uwrażliwienie jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych.

Dwie poprzednie edycje konkursu spotkały się z wyjątkowym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczniów i nauczycieli. W ich efekcie „młodzi genealodzy” postawili swoje pierwsze kroki w obszarze poszukiwań genealogicznych. Jak opowiadali uczestnicy - zamiast „grać w gry na komputerze”, z zafascynowaniem słuchali opowieści babć i dziadków.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej w zakładce Konkurs.

Punkt konsultacyjny

Zapraszamy do udziału w konsultacjach dotyczących konkursu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji we wtorki i czwartki w godz. 8.00 - 15.00 pod numerem telefonu: 58 301 74 63/64 wew. 413

Uczestników konkursu zapraszamy także do udziału w warsztatach i konsultacjach dotyczących prowadzenia badań genealogicznych. Zgłoszenia udziału prosimy nadsyłać na adres: apgda@gdansk.ap.gov.pl

Zapraszamy również do skorzystania z naszych poradników dotyczących prowadzenia badań genealogicznych
 
Jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne? - poradnik


Dokumenty przydatne do poszukiwań genealogicznych w zasobie Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz użyteczne bazy i serwisy internetowe - więcej

 


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.