Zimowe impresje fotograficzne z Pomorza

Zima, jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego (ok. 22 grudnia) i trwa do równonocy wiosennej (ok. 21 marca). Temperatura powietrza jest wówczas najniższa w skali roku, a opady atmosferyczne w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek łączących się w płatki śniegu po opadnięciu na ziemię tworzą porowatą pokrywę śnieżną. Większość roślin i zwierząt chroni się przed zimą przechodząc okres uśpienia. Jednak i ta pora roku ma swój urok i klimat. A pejzaże zimowe, zabawy na śniegu inspirowały wielu malarzy, fotografików. Wśród nich był także Janusz Uklejewski (1925-2011), artysta fotografik z Gdyni. Poniżej prezentujmy wybór zimowych impresji z lat 1965-1986 z kolekcji jego fotografii znajdującej się w zasobie Archiwum Państwowego w Gdańsku pod sygn. APG 3385/475.

Opracowanie: dr Lidia Potykanowicz-Suda
Skany: Oddział digitalizacji i reprografii
Przygotowanie techniczne: Łukasz Franiek, Paweł Tarełko

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.