Wojna polsko-bolszewicka w 1920 roku

Krótko po odzyskaniu niepodległości odrodzona Rzeczpospolita musiała zmierzyć się agresją Rosji Sowieckiej dążącej do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki sowieckie. Rozpoczęta w lutym 1919 r. wojna miała swój finał w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Wówczas rozegrała się decydująca bitwa tej wojny określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała ona o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Rozpoczęte w połowie sierpnia rokowania polsko-sowieckie doprowadziły do ustania działań zbrojnych 18 października 1920 r. a traktat pokojowy podpisano 18 marca 1921 r. Rydze.

Echa wydarzeń roku 1920 można także odnaleźć w Archiwum Państwowym w Gdańsku w zespole akt Komisarz Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku (APG 259). Są to głównie raporty, meldunki wywiadu wojskowego Polskiej Misji Wojskowej w Gdańsku na temat sytuacji na froncie. Ponadto informacje o postawie polskiej i niemieckiej społeczności Wolnego Miasta Gdańska i utrudnieniach w porcie gdańskim dla transportów wojennych dla Polski. Niektóre z tych dokumentów prezentujemy na poniższej wystawie.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.