2 edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz"

 

Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 2 edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

To inicjatywa skierowana do wszystkich uczniów, którzy lubią słuchać historii rodzinnych, oglądać stare fotografie i rozmawiać o przeszłości, a zasłyszane opowieści przedstawiać w kreatywny sposób.

Prace konkursowe można przesyłać do 4 maja 2023 za pomocą formularza zgłoszeniowego przesłanego przez nauczyciela będącego opiekunem merytorycznym projektu.

Praca powinna zawierać:

  • drzewo genealogiczne rodziny wykonane dowolną techniką samodzielnie przez ucznia lub wygenerowane przez dowolny program komputerowy o tematyce genealogicznej w formacie pdf  lub HTML (za dwie wersje drzewa genealogicznego przysługują dodatkowe punkty),
  • opis drzewa genealogicznego z podaniem danych biograficznych (np. daty urodzeń, małżeństw, zgonów), liczby pokoleń i osób przedstawionych na drzewie,
  • przekaz (opowieść) przedstawiający kontekst historyczny i dzieje rodu,
  • odwzorowania cyfrowe dokumentów źródłowych wykorzystanych do przygotowania drzewa genealogicznego wraz z opisem ich pochodzenia,
  • bibliografię, czyli wykaz źródeł wykorzystanych w projekcie edukacyjnym, w tym pozyskanych w ramach konsultacji z archiwistą z Archiwum Państwowego, np. publikacji książkowych, adresów stron internetowych, wraz z ich poprawnym zapisem bibliograficznym (np.: Archiwum Państwowe w Łodzi, Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej NMP w Łodzi, sygn. 1, 1818, 1, urodzenie Marianny Kowalskiej, s. 3),
  • informację o możliwości innowacyjnego sposobu wykorzystania pracy jako projektu edukacyjnego.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu

Założenia konkursu

Celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko zainteresowanie młodych ludzi tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych, ale również kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa. Ważnym aspektem inicjatywy jest także uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę kultywowania pamięci oraz szacunku dla przeszłości. Projekt wspiera kształtowanie tożsamości narodowej i wzmacnia budowanie relacji rodzinnych.

W tegorocznej edycji konkursu mogą uczestniczyć uczniowie  klas 4-7 szkół podstawowych. To szansa, żeby jeszcze większą grupę dzieci i młodzieży zainspirować do odkrywania swoich korzeni. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.

Druga edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” nawiązuje do ubiegłorocznej, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, jak i nauczycieli. Konkurs zaowocował wartościowymi pracami „młodych genealogów” oraz pozytywnymi emocjami, związanymi z odkrywaniem swoich korzeni. Jak opowiadali uczestnicy pierwszej edycji, zamiast „grać w gry na komputerze”, z zafascynowaniem słuchali opowieści babć i dziadków.

 

Punkt konsultacyjny

Nauczycieli i uczestników konkursu zapraszamy do udziału w warsztatach genealogicznych, podczas których pokażemy gdzie szukać informacji o przodkach i jak korzystać z dokumentów takich jak księgi metrykalne i spisy ludności.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: apgda@gdansk.ap.gov.pl

Zapraszamy także do udziału w konsultacjach dotyczących konkursu.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji we wtorki i czwartki w godz. 8.00 - 15.00 pod numerem telefonu: 58 301 74 63/64 wew. 413

 

 


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.