Jak rozpocząć poszukiwania

Biorąc pod uwagę, że wiele zakładów pracy już nie istnieje przedstawiamy w kilku krokach jak rozpocząć poszukiwanie dokumentacji pracowniczej, bowiem występują dziś możliwości jej odszukania.

 

Krok pierwszy:

Sprawdzamy czy pracodawca jeszcze istnieje (mógł zmienić siedzibę lub nazwę). W takich poszukiwaniach pomoże nam:

  • wyszukiwarka internetowa
  • Internetowa Panorama Firm

 

 

Krok drugi:

Po uzyskaniu pewności, iż pracodawca nie istnieje możemy odpowiednio:

Jeśli zakład był jednostką państwową, należy zwrócić się do jego sukcesora, który kontynuuje działalność (sukcesorem może być przedsiębiorstwo państwowe lub spółka, która po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa przejęła majątek). W przypadku braku sukcesora należy zwrócić się do właściwego organu administracji państwowej (założycielskiego lub nadrzędnego, często byli nimi wojewoda lub minister). Często akta przechowują również prywatne Składnice akt.

 

Jeśli zakład był spółdzielnią to jej likwidator powinien przekazać akta na przechowanie odpowiedniemu związkowi rewizyjnemu lub w przypadku braku takiego związku do Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie.
Syndyk masy upadłościowej lub likwidator poszczególnej jednostki organizacyjnej powinien poinformować właściwy terytorialnie Sąd Rejonowy lub inny organ prowadzący rejestr działalności gospodarczej.

 

Jeśli zakład był firmą prywatną zatrudniającą mniej niż 20 osób niezbędne   informacje może posiadać odpowiedni terytorialnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Wydział Ubezpieczeń i Składek).

 

 

Krok trzeci:

W celu wyszukania zlikwidowanego zakładu pracy można korzystać z dostępnych baz internetowych przygotowanych przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych Baza dokumentacji osobowej i płacowej oraz Baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy.

 

 

Krok czwarty:

Jeśli poszukiwanie zlikwidowanego zakładu pracy jest dla Państwa zbyt trudne można zwrócić się do odpowiedniego terytorialnie archiwum państwowego w formie pisemnej lub telefonicznej. W przypadku województwa pomorskiego informacji udziela Archiwum Państwowe w Gdańsku.


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.