Relacje

 

Dnia 30 września 2019 roku w Archiwum Państwowym w Gdańsku odbyły się warsztaty z zakresu opisywania i zabezpieczania archiwaliów w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zorganizowano je w dwóch częściach. Pierwsza część poświęcona była dla młodzieży szkolnej, w której uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej w Pszczółkach. Zaprezentowane zostały spuścizny znajdujące się w naszym zasobie, odbył się także pokaz konserwacji materiałów archiwalnych i ich digitalizacji. Całość wzbogacona została prezentacją wytypowanej dokumentacji, która może posłużyć do badań genealogicznych.

Druga część warsztatów koncentrowała się na ukazaniu ilości materiałów pozyskanych od osób prywatnych z konkretnymi przykładami spuścizn. Omówiono ich zawartość i sposoby porządkowania. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać porad konserwatorskich na temat przechowywania materiałów w archiwach prywatnych oraz prostych sposobów ich konserwacji. Dodatkowo zaprezentowano uczestnikom materiały do badań genealogicznych z naszego zasobu prezentując losy wybranej rodziny. Możliwości poszukiwania konkretnych materiałów archiwalnych natomiast zaprezentowano na podstawie serwisu szukajwarchiwach.gov.pl, pokazując między innymi w jaki sposób można utworzyć kolekcję na stronie. Nasze warsztaty odwiedził również przedstawiciel Pomorskiego Towarzystwa  Genealogicznego, który zaprezentował opracowane przez nich indeksy do akt metrykalnych i stronę ze skanami materiałów, która powstała w wyniku współpracy z naszą instytucją.

Na zakończenie wręczono dyplom i materiały promocyjne Pani Ewie Babińskiej i Panu Tadeuszowi Głuszko, którzy jako jedni z ostatnich darczyńców zinwentaryzowali i przekazali spuściznę pomorskiej rodziny Krause do naszego zasobu.

Frekwencja wyniosła 40 osób.


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.