Spotkanie z archiwistami z Islandii

24 i 27 maja 2024 gościliśmy szefową archiwów islandzkich dr Hrefną Róbertsdóttir oraz towarzyszącą jej grupą archiwistów z Archiwów Narodowych Islandii.

Gości powitali Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk i dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku pani Małgorzata Janusz.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych opowiedział o kluczowych celach i kierunkach rozwoju polskich archiwów państwowych. Uczestnicy spotkania mogli poznać również bogatą historię, działalność i strukturę gdańskiego Archiwum, systemy i bazy danych używane w Archiwach Państwowych, kwestie związane z systemami zarządzania dokumentacją w praktyce polskich archiwów oraz Archiwum Dokumentów Elektronicznych, które umożliwia przechowywanie i udostępnianie materiałów archiwalnych w postaci elektronicznej.

Przedstawiciele islandzkich archiwów podzielili się doświadczeniami i praktykami stosowanymi w Islandii. Opowiedzieli o wytycznych dotyczących zarządzania dokumentami i nadzoru w islandzkich archiwach oraz metodach długoterminowego zabezpieczania dokumentów elektronicznych.

Uczestnicy spotkania zwiedzili również wystawę dokumentów archiwalnych, w tym materiałów związanych z Islandią, oraz zapoznali się z publikacjami Archiwum Państwowego w Gdańsku.

fot. Anna Rezula/Kosycarz Foto Press

 

 

 

 


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.