Wystawa „Ślady Mikołaja Kopernika w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Pieniądz jest miarą”


Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Ślady Mikołaja Kopernika w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Pieniądz jest miarą”.

Ekspozycja powstała w celu uczczenia wybitnego polskiego astronoma w roku jubileuszowym oraz w związku z faktem, że Senat RP ustanowił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę tę powiązano z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci uczonego.

W podziemiach Archiwum Państwowego w Gdańsku przy ul. Wałowej 5 prezentujemy m.in. oryginały dokumentów przypisywanych Mikołajowi Kopernikowi, znajdujące się w naszych zbiorach:

  • traktat o monecie z 1519 r. - rękopis sporządzony z okazji zjazdu radców stanów pruskich z udziałem króla Polski Zygmunta I Starego (dokument stanowi niemieckie tłumaczenie spisanego po łacinie traktatu "Meditata"),

  • 2 dokumenty z 1524 r. - poświadczenia transakcji handlowych sporządzone przez Mikołaja Kopernika w imieniu warmińskiej kapituły katedralnej.

Zwiedzanie wystawy skierowane jest do grup zorganizowanych po uprzednim ustaleniu terminu.

Prosimy o kontakt na adres e-mail: apgda@gdansk.ap.gov.pl

 

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Fot. Krzysztof Mystkowski

 

 

 

 

 

 


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.