Edukacja i popularyzacja


Realizując ustawowe* i statutowe** zadania w zakresie edukacji i popularyzacji Archiwum Państwowe w Gdańsku prowadzi szereg działań mających na celu upowszechnianie wiedzy o archiwum i jego zasobie.


Do najważniejszych form działalności edukacyjno – popularyzatorskich należą m.in.:

  •  organizowanie wystaw i pokazów materiałów archiwalnych, także wirtualnych,
  •  obsługa mediów społecznościowych,
  •  prowadzenie pokazów i lekcji archiwalnych,
  •  prowadzenie działalności wydawniczej Archiwum.


Szczególną formą popularyzacji i edukacji jest prezentowanie na stronie internetowej Archiwum w dziale Wystawy wirtualne wybranych materiałów archiwalnych z zasobu naszego Archiwum. W założeniu autorów wystawy mają charakter tematyczny dotyczący danego zagadnienia lub jednolitego rodzaju materiałów archiwalnych. Mamy nadzieję, że będą one cennym źródłem do badań naukowych jak i pomocą edukacyjną dla młodzieży szkolnej i studentów.

*Ustawa z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, rozdział 3, art.28 ust. 7
**Statut nadany zarządzeniem nr 12 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 31 marca 2022 (poz. 12), § 5 oraz Regulamin Organizacyjny Archiwum Państwowego w Gdańsku, wprowadzony Zarządzeniem nr 3 Dyrektora Archiwum Państwowego z dnia 13 marca 2024 roku, § 20.


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.